Turystyka górska

Warunki pogodowe w górach Polski (17.11.2017) - prognoza weekendowa

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Pieniny - fot. Anna Piwowarska-Sosik

Górskie prognozy pogody na najbliższe dni nie napawają optymizmem. Co prawda do kalendarzowej zimy jeszcze chwila, ale w niektórych miejscach w górach panujące warunki są iście zimowe. Podstawy sprzęt zimowy zatem (czekan, raki, a także czołówka) oraz odpowiednie umiejętności stają się w takich warunkach niezbędne i bezdyskusyjne.

Czytaj więcej...

Zima daje się we znaki w Karkonoszach

Fot. FB/Karkonoski Park Narodowy

Władze Karkonoskiego Parku Narodowego zdecydowały o zamknięciu jednej z tras turystycznych. Utrudnienia potrwają do wiosny. Jak podał serwis Karkonoskiego Parku Narodowego, po konsultacjach z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym Karkonosze, parkowcy zdecydowali o zamknięciu szlaku czerwonego na odcinku od schroniska Nad Łomniczką do Domu Śląskiego w rejonie Karpacza.

Czytaj więcej...

Niebezpieczne Tatry

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Żółta Turnia, Granaty

W ostatni weekend turysta wędrujący na Zadni Granat poślizgnął się na zaśnieżonym zboczu i zaczął spadać. Na szczęście zatrzymał się na skalnej półce doznając jedynie niegroźnych dla życia kontuzji.

Czytaj więcej...

Lawinowa jedynka na Babiej Górze

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Śnieg na Babiej Górze

To już nie przelewki. Amatorzy górskich wycieczek powinni dobrze przygotować się do planowanych wypraw na szlakach Królowej Beskidów.

Czytaj więcej...

A tymczasem w Tatrach (16.11.2017)

zdjęcie z bazy zdjęć PG, z Ornaku / fot. Natalia Cetnarska

Mimo nie najlepszej pogody w Tatrach, zagrożenia lawinowego i apeli by nie wybierać się nigdzie wysoko, amatorów górskich wycieczek było niemało i ratownicy mieli sporo pracy. Obok typowych kontuzji jak skręcenia, zwichnięcia, stanów ogólnych przeforsowań organizmu czy zabłądzeń, nie zabrakło też poważniejszych interwencji.

Czytaj więcej...

Śmigło na przeglądzie, TOPR apeluje o ostrożność

Zdjęcie z bazy zdjęć PG / fot. R. Kot/FB TOPR

Turyści, którzy w najbliższych dniach wpadną w tarapaty na tatrzańskich szlakach, nie zawsze będą mogli liczyć na pomoc z powietrza. Śmigłowiec Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego przechodzi doroczny przegląd techniczny.

Czytaj więcej...

Beskidzcy ratownicy zapraszają w swe szeregi

fot. Krzysztof Kempny Photography, W. Troszok, M. Stanisławski/FB GOPR Beskidy

Grupa Beskidzka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ogłosiła terminy przyszłorocznych egzaminów wstępnych. Odbędą się one w styczniu. Terminy egzaminów wstępnych dla kandydatów do zastania beskidzkimi ratownikami górskimi ustalono na dzień 6 stycznia 2018 (sobota) godz. 9:00 w CSR Szczyrk ul. Dębowa, oraz 27 stycznia 2018 (niedziela) godz. 10:00 w Stacji Ratunkowej na Klimczoku.

Czytaj więcej...

Pracowite Święto Niepodległości toprowców

fot. FB/Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR

Nie mieli czasu by świętować 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Interweniowali przy wypadkach spowodowanych poślizgnięciami, zagubieniami i nieprawidłowym przygotowaniem do aktualnie panujących warunków w najwyższych polskich górach.

Czytaj więcej...

Przygotowania do wędrówki po górach w warunkach zimowych

Szlak w zimowych warunkach, fot. Katarzyna Irzeńska

Lato i jesień za nami. Krótkie spodenki i koszulki dawno schowaliśmy do szafy. Czas na chłodniejsze dni. Jesień bardzo szybko zniknęła z wielu szlaków. Coraz częściej możemy spotkać po drodze śnieg, mimo że nie ma jeszcze kalendarzowej zimy. Ta pora roku jest w górach najbardziej niebezpieczna. Tak naprawdę każde wyjście powinno być kompleksowo zaplanowane z uwzględnieniem przede wszystkim własnego bezpieczeństwa. Jedną z ważniejszych kwestii jest pogoda, następnie trasa jaką idziemy, przystanki po drodze oraz to w co jesteśmy ubrani – nie powinniśmy doprowadzić do wychłodzenia organizmu lub przegrzania.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 7446
  • Odsłon artykułów: 20376714

';