male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

Turystyka górska

A tymczasem w Tatrach – aktualności TOPR i TPN (23.05.2017)

TOPR i TPN

Mimo, iż ciągle w górnych partiach Tatr panują trudne, zimowe warunki i często spotkać tam można zalegające płaty śniegu (szczególnie w zacienionych miejscach i w żlebach, na ścianach o wystawie północnej), stopień zagrożenia lawinowego nie został ogłoszony – niebezpieczeństwo zatem tego typu raczej na pewno nie wystąpi. Nie znaczy to jednak, że możemy się czuć wszędzie i ze wszystkim całkowicie swobodnie i mamy prawo „wyłączyć” swoją czujność.

Czytaj więcej...

Wokół Tery'ego Chaty i w Dolinie Pięciu Stawów Spiskich

Terinka

Fakt faktem, że dojście do Terinki (potoczna nazwa Tery'ego Chaty) do łatwych i szybkich nie należy. Zresztą schronisko to jest najwyżej położonym tego typu obiektem w całych Tatrach otwartym przez cały rok (wyżej znajduje się tylko schronisko Pod Wagą – ale jest ono otwarte jedynie w sezonie letnim). Specyficzne i odległe położenie Tery'ego Chaty czyni to miejsce niezwykle klimatycznym, a otoczenie i sama droga od niżej położonego schroniska Zamkovskiego – zapiera dech w piersiach i stanowi niezapomnianą wręcz „ucztą dla duszy”.

Czytaj więcej...

Zasłabł w rejonie Szyndzielni. Na pomoc ruszyli goprowcy

gopr

Ratownicy Grupy Beskidzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego pomogli 36-letniemu turyście. W rejonie szczytu, około godziny 21:00 zgłosił ataki duszności oraz trudności z poruszaniem się. Po otrzymaniu tej informacji do akcji ruszyli ratownicy ze Szczyrku i Klimczoka. Niestety poszkodowanego we wskazanym miejscu nie było. Rozpoczęto więc poszukiwania.

Czytaj więcej...

Przywrócili schronisko „do życia”

Koliba

Miłośnicy wędrówek po Gorcach ponownie będą mogli odpocząć w schronisku Koliba na Łapsowej Polanie w Gorcach. Po wielu latach zostało przywrócone dla ruchu turystycznego.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (19.05.2017) - prognoza weekendowa

Karkonosze - autor: Agata Garbaczewska

„Wiosna to pora radosna” :) I faktycznie – jest uśmiech, energia, są nowe pomysły i jest „moc”... A że zaczął się okres wycieczek i zielonych szkół w górach oraz w innych miejscach zaroiło się od rozbieganych, rozbrykanych, niesfornych nieraz dzieciaków z podstawówek, gimnazjastów, techników i liceów. Osobiście to czasem trochę śmieszą mnie głosy krytyczne dorosłych, którzy niezwykle nagannie oceniają zachowanie młodzieży. Przecież jeszcze niedawno mieli też po tyle samo lat, byli głośni i mieli głupie pomysły.

Czytaj więcej...

Coraz więcej interwencji w jaskiniach

Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, źr. wikipedia

Beskidzcy ratownicy górscy ponownie szkolili się w przeprowadzaniu akcji ratowniczych w jaskiniach. Nie bez powodu. Ratownicy z Grupy Beskidzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przyznają, że coraz częściej otrzymują zgłoszenia wypadków i zabłądzeń w jaskiniach. Dlatego nieustannie udoskonalają umiejętności w niesieniu pomocy w tym trudnym terenie.

Czytaj więcej...

A tymczasem w Tatrach – aktualności TOPR i TPN (16.05.2017)

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Świnica, autor Bartek Misiarz

W tatrzańskich dolinach – wiosna! Kolorowo, pachnąco i ciepło... Co nie znaczy, że zima odpuściła zupełnie. Nadal obowiązuje I stopień zagrożenia lawinowego. Wysoko w górach warunki są nadal zimowe! Ale, „na dole” można śmiało wędrować i podziwiać piękne krajobrazy i widoki. Zaczęły się zielone szkoły, wycieczki itd. Tatry są więc „opanowane” przez dzieciaki z podstawówek, gimnazjów i liceum.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (12.05.2017) - prognoza weekendowa

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Babia Góra, autor - Marta Sobańska

Ponoć to kwiecień plecień... Ale kurcze – jest maj! A tu raz chmury, raz słońce, deszcz, śnieg, zimno, ciepło. Można rzec sławetne: „Jak żyć?”. A meteorolodzy mówią, że znowu idzie jakieś ochłodzenie.... I pamiętam jak w tamtym roku niektórzy z żalem wspominali wcześniejsze długie zimy i że tak już nie będzie itd. No to mają... :)

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"