Turystyka górska

Warunki pogodowe w górach Polski (18.05.2018)

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Przełęcz Krzyżne / fot. Asia K.

Szykuje się deszczowy weekend. Zatem ubranie przeciwdeszczowe, zabezpieczone przed zmoknięciem rzeczy to podstawa. Pogoda w górach zmienia się tak szybko i gwałtownie, że warto śledzić ją na bieżąco (chociażby na komórce podczas marszu).

Czytaj więcej...

Pracowita sobota tatrzańskich ratowników

Pracowita sobota tatrzańskich ratowników

Upadek taternika, zasłabnięcie turysty, poślizg turystki. Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego mieli co robić w miniony weekend.

Czytaj więcej...

Rzuć wszystko i chodź w Bieszczady, wstęp do cyklu

fot. Anna Makowska

Bieszczady wciąż jeszcze kojarzą się z polskim Dzikim Zachodem. Są piękne o każdej porze roku i nie tak zatłoczone jak inne górskie rejony. Jeśli wybierzemy się tam poza sezonem, to jest szansa, że na szlaku nie spotkamy żywej duszy, natomiast na spotkanie ze zwierzyną mamy szansę zdecydowanie częściej niż gdzie indziej. Z roku na rok popularność tego pasma rośnie i trudno się temu dziwić. Nie uświadczymy tu raczej kolejek, korków czy smogu, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na górskie wędrówki w okresie od końca października do końca kwietnia.

Czytaj więcej...

Województwo Śląskie – pomysły na jednodniowe wycieczki w góry i nie tylko

W drodze na Skrzyczne, fot. Katarzyna Irzeńska

Jeżeli mieszkasz w województwie śląskim lub okolicach, to masz niesamowite szczęście, bo zaplanujesz tu naprawdę dużo ciekawych wycieczek na jeden lub więcej dni. Śląskie to ogrom przeróżnych atrakcji, które nie tylko są nasycone aktywnością ruchową – tutaj życie codzienne miesza się z tradycją, która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. To wszystko sprawia, że odkrywanie województwa śląskiego sprawi ci nie tylko dużo radości, ale także pozwoli na poszerzenie wiedzy na temat regionu.

Czytaj więcej...

A tymczasem w Tatrach (16.05.2018)

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Niżne Rysy we mgle...

Dość wysokie temperatury powietrza oraz wiosenne warunki pogodowe powodują, że śniegu jest już w górach bardzo niewiele. Nadal jednak w kotlinkach, żlebach czy zacienionych miejscach natknąć się można na solidne dowody mijającej właśnie srogiej zimy.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (11.05.2018)

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Ze Szpiglasowej Przełęczy, fot. Anna Prościńska

W najbliższy weekend, mimo ogólnie korzystanych dla wędrówek warunków pogodowych, będą towarzyszyć nam burze. Należy też na bieżąco śledzić pogodę. Wszelkie zmiany warunków pogodowych w górach dzieją się często bez żadnych wcześniejszych sygnałów i przebiegają niezwykle gwałtownie.

Czytaj więcej...

Największe ćwiczenia ewakuacyjne PKL i TOPR na Kasprowym Wierchu

Największe ćwiczenia ewakuacyjne PKL i TOPR na Kasprowym Wierchu

Na Kasprowym Wierchu odbyły się największe dotychczas ćwiczenia ewakuacyjne realizowane przez PKL i TOPR. Oprócz Inspektora Transportowego Dozoru Technicznego udział w wydarzeniu wzięły także jednostki zawodowej i ochotniczej straży pożarnej. Ratownicy trenowali ewakuację turystów z użyciem śmigłowca i sprzętu alpinistycznego. Cała akcja trwała niecałą godzinę. Ćwiczenia są stałym elementem wieloletniej współpracy PKL i TOPR.

Czytaj więcej...

A tymczasem w Tatrach (10.05.2018)

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Tatry, Nadciąga burza / fot. Krzysztof Konieczny

Oto krótki raport z tego, co działo się ostatnio w Tatrach – głównie pod kątem różnych górskich wypadków, zdarzeń i akcji ratunkowych. Ten miniony czas to długi weekend, który w tym roku był ...wyjątkowo długi. Sporo turystów wyruszyło na tatrzańskie szlaki. To właśnie stąd tak wiele wypadków, a co za tym idzie, interwencji służb ratowniczych.

Czytaj więcej...

Wycieczki szkolne w Tatry

Hala Gąsienicowa, źr. Portal Górski

Koniec maja i początek czerwca to czas wycieczek szkolnych. We wtorki, środy i czwartki wszystkie szlaki dolinne zapełnią się (ku uciesze wszystkich innych turystów) wesołą i gwarną dzieciarnią oraz przewodnikami tatrzańskimi próbującymi w ogólnym gwarze przemycić kilka opowieści o kozicach, świstakach, oscypkach i lawinach. Dla nich to Czas Żniw. Jak w tym wszystkim się połapać? Służymy garścią porad od serca od zawodowych przewodników tatrzańskich dla turystów, by mogli wypocząć i nauczycieli, by przeżyli wycieczkę i nie zwariowali w naszych najwyższych górach.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

logo biale_proste2

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 8012
  • Odsłon artykułów: 22586807

';