Turystyka górska

A tymczasem w Tatrach (17.01.2018)

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Obóz zimowy

Zaczęły się ferie. Pod koniec tygodnia warunki pogodowe nieco się poprawiły, więc i ratownicy TOPR mieli więcej interwencji. Koncentrowały się one głównie na niefortunnych zdarzeniach narciarskich na stokach, ale nie zabrakło też poważniejszych wypadków tym razem z udziałem skiturowców (w Dolinie pod Kołem i w okolicy Zawratu).

Czytaj więcej...

A tymczasem w Tatrach (10.01.2018)

zdjecie z bazy zdjęć PG, Tatry Skiturowo

Ważne informacje napływają z Lawinowego Centrum na Kalatówkach. W dniach 19-21.01.2018 r. odbędą się tam Dni Otwarte. Oznacza to, że każdy (bo wstęp jest wstęp wolny) będzie mógł zaznajomić się z prezentowanym sprzętem lawinowym, wysłuchać cennych wskazówek czy wykładów dotyczących lawin właśnie, a także odbyć wycieczkę edukacyjną z przewodnikiem tatrzańskim.

Czytaj więcej...

W zimę pod namiotem

zdjecie z bazy zdjęć PG, Biwak Zimowy Portalu Górskiego

Na co należy zwrócić uwagę gdy kupujemy namiot? Jakie są zasady bezpieczeństwa? Co z wentylacją i jak uchronić się przed zaczadzeniem? Wydaje mi się, że to garść istotnych i cennych informacji. Dla kogoś kto turystycznie przemierza szlaki tatrzańskie, może to wszystko nie być aż tak bardzo ważne. Warto jednak zapoznać się z tymi kilkoma podstawowymi kwestiami.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (05.01.2018) - prognoza weekendowa

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Karkonosze, Śnieżka - fot. Robert Nowicki

Pierwszy weekend 2018 r. nie zapowiada się jakoś fantastycznie. Są jednak tacy, którym pewne rzeczy niestraszne i bez względu na warunki pogodowe w górach nigdy się nie nudzą. Pamiętajmy jednak, że to styczeń. A początek roku i góry to ni mniej ni więcej jak krótki dzień, zima i niskie temperatury, częsta konieczność odpowiedniego używania sprzętu, to wreszcie lawiny i w związku z tym potrzeba zachowania wzmożonej czujności.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (12.01.2018) - prognoza weekendowa

zdjecie z bazy zdjęć PG, Tarnica Bieszczady / fot. Maciej Rauer

Na ten weekend opadów śniegu przewiduje się raczej mało. Temperatury powietrza nieznacznie, ale jednak spadną poniżej 0 stopni. Wszystko to, oznacza ni mniej ni więcej nadal bardzo wyślizgane szlaki, na których leży warstwa starego, twardego lodu. Świeży opad śniegu pewnie przykryłby chociaż trochę poprzednią warstwę i na szlakach zrobiłoby się trochę bezpieczniej. W takich bowiem warunkach, nawet z pozorru łatwa i niewymagająca asfaltowa dróżka do Morskiego pociąga za sobą ryzyko poślizgnięcia, upadku, złamań, zwichnięć, kontuzji.

Czytaj więcej...

Astmatyk w górach

Astmatyk w górach

Osoby chorujące na astmę lub dopiero co zdiagnozowani pacjenci zapewne zastanawiają się co mogą robić jeżeli chodzi o aktywność fizyczną, a czego na pewno nie mogą. Trekking czy wspinaczka wymagają wysiłku – stąd też pytanie – czy astmatycy mogą chodzić po górach?

Czytaj więcej...

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa w górach – zobacz infografikę!

Infografika

Bezpieczeństwo w górach to ciągle aktualny, a przede wszystkim bardzo ważny temat. Poznanie najważniejszych zasad bezpieczeństwa zmniejsza ryzyko niewłaściwych zachowań w górach i nieodpowiedniego przygotowania, dlatego firma EACTIVE we współpracy z Bieszczadzką Grupą GOPR przygotowała specjalną infografikę – zobacz jak przygotować się do wycieczki w góry!

Czytaj więcej...

A tymczasem w Tatrach (04.01.2018)

zdjecie z bazy zdjęć PG, Kamienista, Smreczyński Wierch oraz Tomanowy Wierch

Ostatni czas pod Tatrami – Wigilia, Sylwester, a do tego paskudna pogoda i najazd turystów, spowodowały że interwencji różnych służb było sporo. Swoją drogą to patrząc na niektórych „imprezowiczów” lepiej, taniej i prościej i co najważniejsze bezpieczniej, upić się było w domu, a nie jechać w tym celu specjalnie na Krupówki.

Czytaj więcej...

Co nieco o warunkach pogodowych

zdjecie z bazy zdjęć PG, Arcus

O tym, że warunki pogodowe (szczególnie w górach i o tej porze roku) zmieniają się wyjątkowo szybko raczej wszyscy wiemy. Piszę „raczej i wszyscy” celowo, bo patrząc na zachowanie niektórych osób, zdecydowanie nie wszyscy... Czym jednak w istocie są owe warunki pogodowe? Na co musimy zwrócić szczególną uwagę wybierając się na wycieczkę w góry?

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 7605
  • Odsłon artykułów: 21001876

';