male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

Turystyka górska

Before It Is Gone - Polacy rozpoczynają nowy projekt podróżniczy

www.mateuszwaligora.com www.clearskiesahead.com

O PROJEKCIE Z początkiem 2017 roku dziennikarz Mateusz Waligóra wraz z fotografem Michałem Dzikowskim rozpoczęli realizację serii trzech reporterskich wypraw pod nazwą ‘Before It Is Gone’. W ramach tego unikalnego projektu dokumentują miejsca i kultury, które właśnie ulegają nieodwracalnym przemianom. Nie zmieniały się i nie będą się zmieniać - one zmieniają się TERAZ.

Czytaj więcej...

Jedziesz w góry poza Europę? Zobacz na co się zaszczepić

szczepienia

Przygotowania do podróży poza kontynent europejski są bardzo ważne. I nie mam na myśli tego, jak spakować plecak przed wyjazdem. To jest jedna z istotnych kwestii, ale najważniejszą jest nasze zdrowie i bezpieczeństwo. To, że jedziemy do danego kraju eksplorować górskie tereny nie zwalnia nas z odpowiedniego przygotowania się do podróży. Ważne jest też, by nie panikować bez potrzeby. Zdarza się, że przed podróżą naczytamy się o różnych chorobach tropikalnych w danym kraju i chęci zwiedzania maleją, bo obawiamy się ciężkich chorób.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (21.04.2017) - prognoza weekendowa

Zdjęcie z bazy zdjęć PG, Tatry Skiturowo

Co roku „zima zaskakuje drogowców”. Jednak tym razem pogoda „spłatała figla” wszystkim. Po wcześniejszym ociepleniu, dosyć szybko „przyzwyczailiśmy się” do ciepłej pogody. Grube ubrania „poszły w odstawkę”, kierowcy pozmieniali opony na letnie, wszelkie łopaty do odśnieżania „zawędrowały na strych”. Ale, jak się okazało – pospieszyliśmy się z tym... Ale „matka natura” po raz kolejny już pokazała „kto tu rządzi”...

Czytaj więcej...

Początek drogi w góry wysokie

ryszard pawłowski

Góry wysokie stanowią bardziej zaawansowany stopień wtajemniczenia alpinistycznego. Odradzam rozpoczynanie przygody z himalaizmem bez odpowiedniej praktyki wspinaczkowej w górach niższych, jak chociażby w Tatrach, czy Alpach, ze szczególnym uwzględnieniem działalności w warunkach zimowych. Tam właśnie nabywamy niezbędnego doświadczenia, testujemy swoją kondycję fizyczną, wytrzymałość, odporność psychiczną na stres. W niższych górach uczymy się również posługiwać odpowiednim sprzętem, sprawdzamy, jak optymalnie dobrać swój ubiór, jaką ilość jedzenia i wyposażenia ze sobą zabrać.

Czytaj więcej...

Góry Stołowe na weekend - top pięć atrakcji

Kamienne schody i bajkowe ścieżki Fot. Paulina Wierzbicka

Są w Polsce góry tak finezyjne, że czujemy się w nich niczym krasnoludki przechadzające się w ściółce leśnej, pod kapeluszami grzybów, między gałęziami i kamieniami. Są to Góry Stołowe. Pasmo idealne na rozpoczęcie sezonu turystyki pieszej - łatwo dostępne, doskonale położone komunikacyjnie oferuje wiele ciekawych zakątków i tras dla osób o różnym stopniu wytrenowania. W razie niepogody natomiast Ziemia Kłodzka zaproponuje nam sporo atrakcji poczynając od Twierdzy w Kłodzku, przez Kaplicę Czaszek w Kudowie Zdroju po Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie czy Radochowską w Radochowie.

Czytaj więcej...

A tymczasem w Tatrach – aktualności TOPR I TPN (19.04.2017)

TOPR i TPN

Okres świąteczny... – ogólnie trochę wszyscy wszędzie odpoczywają... Chyba także i w Tatrach mało się dzieje? A może przeciwnie? Coś ciekawego się dzieje, ale o tym „cicho sza”? zdjęcie z bazy zdjęć PG, Wiosenne Krokusy Trzeba przyznać, że tegoroczna Wielkanoc z ciepłą, słoneczną i wiosenną pogodą ma mało wspólnego. Warunki turystyczne w Tatrach są bardzo różne i szybko ulegają zmianie. Do wysokości reglowej leży dużo błota i jest mokro. Wyżej natomiast panuje prawdziwa zima. Nadal obowiązuje II stopień zagrożenia lawinowego. Leżący śnieg (zależy od pory dnia) jest raz dobrze związany z gruntem, to znów się topi i powstają oblodzenia, itd. Jednym słowem – pogoda bywa „kapryśna”. :)

Czytaj więcej...

O tym dlaczego Tatry to dla niektórych miejsce spotkań z Jezusem

źr. wikipedia, opis - Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach, User - Roweromaniak - Archiwum Roweromaniaka wielkopolskiego, No_310-03

Nie ulega żadnej wątpliwości, że górale, cała ludność Podhala, z Zakopanego, spod „samiutkiś” Tatr, zawsze była i jest blisko związana z Panem Bogiem, tradycją, obrzędami. Nie dziwi zatem, że bez trudu, na tatrzańskich szlakach znaleźć można symbole chrześcijańskie i miejsca kultu religijnego.

Czytaj więcej...

W góry nie wszędzie i… z drogowskazem

Babia Góra

W najbliższych dniach turyści i miłośnicy górskich wędrówek mogą napotkać na swej drodze niespodzianki: utrudnienia i ułatwienia. Ratownicy górscy z Beskidzkiej Grupy GOPR pod szczytem Babiej Góry, w miejscu, gdzie turyści przy ograniczonej widoczności często przechodzą na słowacką stronę - myśląc, że są po polskiej - zamontowali tabliczkę wskazującą kierunek Markowe Szczawiny.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"