Turystyka górska

Babiogórskie niedźwiedzie będą lepiej monitorowane

zdjęcie z bazy zdjęć PG / IV Bieg Śnieżnej Pantery

W tym roku IV Bieg Śnieżnej Pantery odbył się pod hasłem Mon Niedźwiedzia. Zebrane środki pozwolą na zakup specjalistycznego sprzętu służącego ochronie babiogórskiej przyrody.

Czytaj więcej...

Idzie wiosna - pojawią się krokusy

 Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Dolina Chochołowska, fot. Zbigniew Florecki

Na szybką wiosnę póki co się nie zanosi. Mimo to, dzień jest już zdecydowanie dłuższy i nawet powietrze już inaczej pachnie. Na widoczne gołym okiem zmiany w przyrodzie przyjdzie pewnie nam jeszcze chwilę zaczekać. Warto już jednak pomyśleć o celach wycieczkowych na wiosnę.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (16.03.2018)

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Moja Samotnia / fot. Małgorzata Jurzykowska

Po okresie cieplejszych dni, zapowiada się powrót zimy (minusowe temperatury, opady śniegu). Te wahania pogodowe, naturalne dla tego zimowo-wiosennego okresu, wpływają na destabilizację pokrywy śnieżnej. Niebezpieczeństwo schodzenia lawin może wzrosnąć. Kolejne warstwy nowego śniegu nie są ze sobą już tak mocno powiązane jak w epicentrum zimy.

Czytaj więcej...

Kolejna ofiara śmiertelna

Huncowska Przełęcz wśród podpisanych obiektów, źr. Wikipedia, fot. Jerzy Opioła

Po raz kolejny góry przypomniały, że potrafią być śmiertelnie niebezpieczne i w każdym momencie może przytrafić się nam jakiś mały błąd, którego konsekwencje mogą być niestety tragiczne.

Czytaj więcej...

Radostowa - góra bardzo osobista

Góra Radostowa widoczna z Klonówki, fot. www.polskiekrajobrazy.pl

Radostowa (451 m n.p.m.) jest jedną z wizytówek Gór Świętokrzyskich. Znana jest nie tylko z pięknej panoramy, ale również z tego, że była szczególnie ważna dla pewnego młodego człowieka, znanego wszystkim z dzieł “Przedwiośnie”, “Syzyfowe Prace” czy “Ludzie Bezdomni”. To u jej podnóża, w Ciekotach znajdował się dom rodziny Żeromskich.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (09.03.2018)

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Grań Tatr Wysokich

W najbliższym czasie pogoda będzie zapewne bardzo zmienna. Nie zabraknie burz, chmur, opadów deszczu, śniegu, temperatur plusowych oraz minusowych. Ponieważ śniegi stopniowo zaczną tajać, wędrowanie po górach (zwłaszcza wyżej, po stromych stokach, w pobliżu nawisów) może okazać się szczególnie niebezpieczne.

Czytaj więcej...

A tymczasem w Tatrach (14.03.2018)

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Tatry, Smreczyński Staw / fot. Katarzyna Polaczkiewicz

Za nami fale mrozów. Nadeszły ciepłe dni, ale nie wszystkich cieszy taki stan rzeczy. Wzrost temperatur, halny i opady, a co za tym wszystkim idzie topnienie śniegu, spowodowały zdecydowane pogorszenie się warunków narciarskich. Ratownicy na stokach odnotowali wzrost liczby wypadków. Na dziś obowiązuje II stopień zagrożenia lawinowego, a warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są ogólnie niekorzystne.

Czytaj więcej...

Niecodzienna sytuacja w Tatrach

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Wołowiec, fot. Michał Buritta

W piątek 2 marca do ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zadzwonił z prośbą o pomoc turysta. Razem z kolegą schodząc z masywu Starorobociańskiego Wierchu, we mgle i przy zawiewającym ślady wietrze, zgubili szlak i zaczęli schodzić na słowacką stronę. Ratownik dyżurny zasugerował, by w tej sytuacji schodzili dalej, a na pomoc wezwie ratowników Horskiej Záchrannej Služby.

Czytaj więcej...

Jak przygotować się do sezonu w skałach?: Sprzęt

Jak przygotować się do sezonu w skałach? Sprzęt

Kiedy będzie można się znowu wspinać w polskich skałach? Tego nie wie nikt. Polska pogoda, jak zawsze, może nas zaskoczyć. Właśnie dlatego warto zrobić przegląd sprzętu wspinaczkowego już dziś. To będzie twój pierwszy sezon? Zacznij kompletowanie ekwipunku. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać i o co zadbać.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 7835
  • Odsłon artykułów: 21855176

';