Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

Statystyki

  • Artykułów: 6521
  • Odsłon artykułów: 17121451

Turystyka górska

Przekąski w górach – co jeść w czasie marszu?

kazbek

Wybierając się w góry czy to na jednodniową wycieczkę czy na kilka dni pakujemy do plecaka przekąski, by nie utracić energii i się wzmocnić. Bardzo często zabieramy ze sobą prowiant, jakiego nie przemyśleliśmy. Wydaje nam się, że słodka czekolada doda nam energii, tak samo jak baton czy owocowy sok. Wiele produktów mających dać nam energię zawiera puste kalorie oraz dużo tłuszczu – tym samym zamiast sobie pomóc, szkodzimy naszemu zdrowiu.

Czytaj więcej...

Pomiędzy Świnicą, a Kasprowym

Zdjęcie z bazy PG, Hala Gąsienicowa i Kasprowy Wierch

Wędrując między Kasprowym, a Świnicą, chociaż oznaczenia na szlaku nadal są czerwone (jak te z Orlej Perci), krajobraz zmienia się diametralnie. Im bliżej Kasprowego tym góry stają się łagodniejsze, bardziej połogie i przyjazne. I mimo że panorama miejscami nadal obfituje w ostre, granitowe szczyty, wkraczamy do królestwa Tatr Zachodnich.

Czytaj więcej...

Przez Czerwone Wierchy i Giewont

fot. Maciej Turczynowicz / Czerwone Wierchy

Dlaczego Czerwone Wierchy są czerwone, o jaskiniach, krzyżu na Giewoncie i chlebie ze smalcem w Dolinie Strążyskiej - o tym i nie tylko jest właśnie ten artykuł. Krótko mówiąc "wirtualna" wycieczka główną granią Tatr (tym razem na odcinku Kasprowy - Czerwone Wierchy) trwa nadal...

Czytaj więcej...

Co warto wiedzieć o stanie swojego zdrowia przed wyruszeniem w góry?

Katarzyna Irzeńska

Temat, który poruszam w tym artykule jest bardzo ważny ze względu na częste pomijanie stanu własnego zdrowia przed wyruszeniem w góry – nawet te niższe. Ci, którzy wybierają się w góry wysokie prawdopodobnie się przebadają, choć nie wszyscy. A czy warto badać się przed zwykłymi wycieczkami górskimi? Przecież są proste i nie wymagają wielkiego wysiłku. NIEPRAWDA!

Czytaj więcej...

Magiczna Wielka Racza

racza

Pewnego zimowego dnia wybrałam się na Wielką Raczę z koleżankami. Szczyt znajdował się ponad chmurami, a naszym oczom na krystalicznie czystym niebie ukazały się Tatry, masyw Małej Fatry oraz masyw Babiej Góry – miałyśmy ogromnego farta na pogodę. Te widoki mnie zaczarowały, a sama Wielka Racza bardzo zaciekawiła w wielu aspektach, o czym napiszę Wam poniżej.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (10.02.2017) - prognoza weekendowa

Pogoda

Według metorologów mamy aktualnie do czynienia z najsurowszą zimą od 7 lat. A to jeszcze nie koniec... Osobiście jednak pamiętam zimy gdzie i tak śnieg padał częściej i utrzymywał się bardzo długo. Mam tylko wrażenie, że mimo srogich zim, słońce świeciło mocniej i jaśniej, a na świecie było weselej.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (17.02.2017) - prognoza weekendowa

Archipelag bieszczadzki, autor - Konrad Chudzik

Szczęśliwie zaobserwowana kometa minie nas bokiem i zapowiadana przez niektórych globalna katastrofa się nie wydarzy. Wniosek zatem można wysnuć taki - przeżyjemy. :) Wraz z nami przetrwają również i góry. Zatem nie pozostaje nam nic innego jak po nich wędrować... :) Zwłaszcza, że jak da się czasem usłyszeć od meteorologów, przedwiośnie nadchodzi... :)

Czytaj więcej...

Bezpieczna Zima z GOPR

gopr

"Bezpieczna Zima z GOPR" już po raz 6 odwiedzi najpopularniejsze narciarskie kurorty w Polsce. Partnerami/Sponsorami akcji są Plus, Cyfrowy Polsat oraz PZU. Akcja ma na celu popularyzację zasad bezpieczeństwa wśród narciarzy i snowboardzistów na stokach oraz zwiększenie świadomości zagrożeń czyhających na turystów, a także naukę zasad bezpieczeństwa w górach.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"