Turystyka górska

Warunki pogodowe w górach Polski (18.01.2019)

 Warunki pogodowe w górach Polski (18.01.2019)

Warunki pogodowe w Pieninach, Karkonoszach, Gorcach, w okolicach Babiej Góry i w Bieszczadach, gdyby nie wszechobecny śnieg, nie się najgorsza. Stosunkowo najładniejszym dniem będzie sobota (przejaśnienia, rozpogodzenia). Niedziela to już głównie chmury. Nie tak źle zrobi się za to też dzisiaj – ciut chmur, ale i ciut słońca oraz opady śniegu. Temperatury powietrza w dzień to plus minus -5 stopni (chociaż jutro na Babiej ma być nawet -10 stopni). Koniecznie też należy na bieżąco śledzić komunikaty lawinowe, gdyż sytuacja ta potrafi zmieniać się dosyć często.

Czytaj więcej...

(Zimowy) Dzień z życia ratownika beskidzkiego

(Zimowy) Dzień z życia ratownika beskidzkiego

Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR mają tej zimy pełne ręce roboty. Jednego dnia m.in. wyruszają na wyprawy ratunkowe, pomagają w transporcie medycznym, interweniują na licznych stokach narciarskich, a przy okazji szkolą nowych, młodych kolegów i koleżanki, którzy już jako ratownicy, być może w przyszłości wspomogą ich w ciężkiej pracy. Oto jeden dzień z dyżuru beskidzkich ratowników…

Czytaj więcej...

PKL zapraszają na ferie zimowe

PKL zapraszają na ferie zimowe

14 stycznia rozpoczęła się pierwsza tura ferii. W ośrodkach Polskich Kolei Linowych na turystów czeka bogata zimowa oferta turystyczna – znakomicie przygotowane trasy, szkoły narciarskie, nowo otwarte wypożyczalnie sprzętu i restauracje. Jak wynika z badań PKL co piąty dorosły Polak w tym roku planował wyjechać w nasze góry. Badania pokazują również, że polscy turyści są coraz bardziej aktywni, szukają atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu, także na świeżym powietrzu.

Czytaj więcej...

Warunki pogodowe w górach Polski (11.01.2019)

Warunki pogodowe w górach Polski (11.01.2019)

W górach nadchodzą cieplejsze dni. Mimo to jednak termometry nadal i w większości będą wskazywały temperatury poniżej 0 stopni (chociaż w niedzielę w Pieninach spodziewać się można temperatury ok. 1 stopnia). Obok tego zapowiada się dość szary, pochmurny i śnieżny weekend. Ma co prawda być dzisiaj w okolicach Babiej i w Gorcach trochę więcej słońca, ale generalnie kolorowo się nie zapowiada.

Czytaj więcej...

Oko Wielkiego Brata w Tatrach

 Oko Wielkiego Brata w Tatrach

Obecnie, właściwie nie wychodząc z domu, nie ruszając się sprzed komputera możemy z każdego zakątka i o każdej porze wirtualnie zwiedzać, wędrować i podglądać Tatry. Z Zakopanego kamery nastawione są na Giewont, Czerwone Wierchy i na Kasprowy. Dzięki umieszczonej kamerze w Murzasichlu, możemy obserwować Tatry Wysokie, a w Zębie rozległą panoramę naszych najwyższych gór. Na samym szczycie Kasprowego Wierchu znajdują się aż dwie kamery, z czego jedna jest obrotowa. Kolejna kamera pokazuje aktualną sytuację na Polanie Chochołowskiej, inna zaś to co właśnie dzieje się w okolicach Morskiego Oka. Dzięki obrazom przesyłam spod Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów, mamy wgląd w rejon Buczynowej Dolinki i Liptowskich Murów. Widok na Tatry zapewniają też urządzenia zamieszczone w Bukowinie Tatrzańskiej i na Polanie Szymoszkowej.

Czytaj więcej...

Sytuacja w Tatrach zmienia się co chwila

Sytuacja w Tatrach zmienia się co chwila

W Tatrach ocieplenie względem ostatnich dni, chociaż temperatury powietrza nadal są minusowe. Aktualne zagrożenie lawinowe stabilizuje się na poziomie III. Otwarto nawet popularną Drogę do Morskiego Oka. Turyści zatem mogą już docierać tu i podziwiać to najsłynniejsze polskie jezioro i upajać się jego wspaniałą, zimową scenerią. Szlak ten nadal jest jednak zamknięty dla transportu konnego (do odwołania). Do odwołania zamknięte jest też schronisko na Hali Kondratowej.

Czytaj więcej...

A tymczasem w Tatrach (16.01.2019)

A tymczasem w Tatrach (16.01.2019)

Znowu w Tatrach obowiązuje IV stopień zagrożenia lawinowego.Szlak do Morskiego Oka został na powrót zamknięty, a sprzedaż biletów wejściowych na teren TPN (wszędzie) została wstrzymana do odwołania. Stopień zagrożenia lawinowego na tak wysokim poziomie oznacza, że lawiny mogą schodzić samorzutnie osiągając dno dolin. Służby odradzają wszelkich górskich wycieczek – śnieg, zaspy, nawisy.

Czytaj więcej...

W drodze po Koronę Europy: Triglav- Słowenia

W drodze po Koronę Europy: Truglav- Słowenia

Dzień 1. Na szczyt Triglav liczący sobie 2 864 m n.p.m wybrałem się ze starą ekipą przyjaciół, tuż po powrocie z Dufourspitze 8 sierpnia 2016 roku. Droga do Słowenii wiodła przez Czechy i Austrię. Z Polski wyjechaliśmy około 5 rano i kierowaliśmy się do Mojstrany, a dokładnie ujmując do schroniska Aljazev Dom. Po przejechaniu 868 km około godziny 17 tej dojeżdżamy do schroniska. Droga od Mojstrany wiedzie przez las, jest wąską i niezbyt dobrej jakości. Za parkingiem leśnym stajemy przed szlabanem. Po telefonie do schroniska dowiadujemy się, że możemy wjechać bliżej miejsca noclegu. Podnosimy więc szlaban i jedziemy około 150-200 metrów dalej.

Czytaj więcej...

Bieszczadzkie szlaki zamknięte

Bieszczadzkie szlaki zamknięte

W związku z ekstremalnymi warunkami panującymi na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, po konsultacji z GOPR Dyrektor Parku podjął decyzję o zamknięciu wszystkich szlaków turystycznych do odwołania z dniem 16.01.2019 r.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

logo biale_proste2

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 8685
  • Odsłon artykułów: 24414163

';