male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

Recenzje

Recenzja książki Marcina Tomaszewskiego #Yeti40

#Yeti40

Pierwsze, na co zwróciłam uwagę biorąc do ręki książkę Marcina Tomaszewskiego, to sposób w jaki została wydana – na ładnym papierze, utrzymana w kolorystyce, która bardzo mi odpowiada i okraszona dużą ilością zdjęć. Już z tego powodu chciałam mieć tą pozycję w domowych zbiorach. Mój egzemplarz jest jeszcze o tyle wyjątkowy, że opatrzony w dedykację.

Czytaj więcej...

Pejzaż bez kolców - recenzja

Sylwia Mróz - Pejzaż bez kolców - recenzja książki

“Nie ma szans na to, bym powrócił do Meksyku. Nie zniosę pobytu w kraju, który jest bardziej surrealistyczny od moich dzieł” Salvador Dali

Czytaj więcej...

„Poza Trasą” Rafał Urbanelis - recenzja

Poza trasą

„Poza trasą” zaczęłam czytać nie wiedząc wiele o autorze, a po książkę sięgnęłam z nadzieją, że przekona mnie do rozpoczęcia przygody z jazdą na nartach poza stokami. Pod koniec książka zachęciła mnie do zrobienia wielu innych rzeczy. Rafała Urbanelisa miłością do nart zaraziła Mama, gdy skończył pięć lat. Dziesięć lat temu zaczął uprawiać heli-skiing. Zjechał z drugiego najwyższego szczytu Alp – Dufourspitze. Od tamtej pory odwiedził ponad 40 krajów. Unika kurortów, miast, szlaków i ubitych stoków. Najważniejszy jest dla niego kontakt z naturą i możliwość poznawania ludzi oraz ich historii. Pracuje jako konsultant. Jest autorem popularnego bloga Na Krechę.

Czytaj więcej...

Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat – recenzja książki

Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat – recenzja książki

Polacy mają na swoim koncie wiele dokonań w różnych dziedzinach. Jeżeli chodzi o świat gór to naprawdę mamy się kim pochwalić w himalaizmie i alpinizmie. W momencie kiedy dostałam tę książkę do recenzji byłam pełna niepewności, przecież pojawiły się już publikacje na temat wielkich odkrywców, czego zatem mogę spodziewać się po tej książce? Czy znajdę tu coś nowego?

Czytaj więcej...

Recenzja książki Tęsknota i przeznaczenie. Pierwsze kobiety na ośmiotysięcznikach - Diny Štěrbovej

fot. Wydawnictwo Stapis

Dina urodziła się w 1940 roku w Bratysławie. Jej kierunek studiów a także ścieżka zawodowa nie wskazywały na zainteresowania górami wysokimi. Studiowała w latach 1958-1963 matematykę na wydziale Uniwersytetu Komeńskiego. Od 1964 do 1992 roku wykładała na Ołomuńskim Uniwersytecie matematykę. Dina to także znana czeska alpinistka, wspinaczka i narciarka. Uczestniczyła w wielu wyprawach wysokogórskich.

Czytaj więcej...

Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia - recenzja

Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia

Czy „Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia” to książka o kłamstwach, braku współpracy między himalaistami i zapomnianych górskich ideałach? Nie.

Czytaj więcej...

"Kukuczka – Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście" - recenzja książki

fot. wydawnictwo Agora

„Nie jesteś drugi. Jesteś wielki” - takie słowa odczytał Jerzy Kukuczka na telegramie, który otrzymał od Messnera po zdobyciu wszystkich 14-sto ośmiotysięczników. Korona Himalajów kosztowała emocjonalnie Jurka i całą jego rodzinę bardzo dużo.

Czytaj więcej...

„Lot koło Nagiej Damy” - recenzja

Lot koło Nagiej Damy

„Nie oceniaj książki po okładce”. To zdanie nabrało dla mnie prawdziwego znaczenia po przeczytaniu książki Moniki Rogozińskiej pt. „Lot koło Nagiej Damy”. Kiedy otrzymałem od wydawnictwa egzemplarz recenzencki zastanawiałem się, jaka podróż mnie czeka.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"