loading...
Turystyka Górska
Sporty Górskie
loading...
Strefa Outdoor
Kultura
loading...
Kultura

Turystyka

Sport

Sprzęt

Konkursy

Informacje i newsy tu zamieszczane dotyczą głównie wysokich gór, wspinania, kolejnych rekordów itd. A co gdyby to wszystko „przełamać” i napisać parę słów o banalnej, trywialnej i pomijanej często Gubałówce?

Tak określa się podłużne wzniesienie na Pogórzu Gubałowskim (Paśmie Gubałowskim).
Pogórze Gubałowskie- mikroregion, pomiędzy rzekami Czarny i Biały Dunajec. W kierunku od zachodu na wschód wyróżnia się w nim:
-Płazowski Wierch,
-Mietłówka,
-Palenica Kościeliska,
-Butorowski (Butorowy) Wierch,
-Gubałówka.

Zdjęcie z bazy zdjęć PG, Tatry zimą, Gubałówka; autor-Tomasz KurpZdjęcie z bazy zdjęć PG, Tatry zimą, Gubałówka; autor-Tomasz Kurp

Pogórze Gubałowskie jest dość gęsto zaludnione. To właśnie tutaj, na północnym stoku Gubałówki znajduje się najwyżej położona miejscowość w Polsce – Ząb w gminie Poronin (910-1013 m n.p.m.). Dla potrzeb rolniczych lasy zostały w dużym stopniu wycięte. Warunki do uprawiania ziemi są tutaj trudne- uprawiano głównie ziemniaki i owies, przede wszystkim jednak miejscowa ludność góralska żyła z pasterstwa. Obecnie miejscowości te coraz bardziej przekształcają się w turystyczno-rekreacyjne. Na południowych stokach Pasma Gubałowskiego zlokalizowano szereg obiektów infrastruktury turystycznej.
Sama Gubałówka ma od 1120 m n.p.m. na wschodnim końcu do 1129 m n.p.m. na zachodnim końcu. Wznosi się po północno-zachodniej stronie Zakopanego.

Nazwa Gubałówka pochodzi od znajdującej się na niej polany Gubałówka, tej zaś od nazwiska Gubała.
Na Gubałówkę prowadzi kolej linowo-terenowa z Zakopanego wybudowana w roku 1938, długości 1298 m oraz różnicy wysokości ok. 300 m. i zmodernizowana w roku 2001. Mieści jednorazowo 120 osób, a jej prędkość dochodzi do 5,12 m/sek, co pozwala dotrzeć na szczyt już po ok. 3,5 minuty.

Góra jest popularna wśród turystów odwiedzających Zakopane. Z jej grzbietu roztacza się panorama całych polskich Tatr i Zakopanego oraz Podhala, Pienin, Gorców i Beskidu Żywieckiego wraz z ich słowacką częścią.
Nie ma chyba turysty, który zwiedzając Zakopane, nie był na Gubałówce. Jest to miejsce, w którym głównie w sezonie robi się bardzo tłoczno, w związku z czym zaleca się odwiedzenie Gubałówki w godzinach rannych lub popołudniowych.

Zdjęcie z bazy zdjęć PG, Zakopane, Gubałówka; autor-Joanna NieściórZdjęcie z bazy zdjęć PG, Zakopane, Gubałówka; autor-Joanna Nieściór

Niewątpliwą atrakcją Gubałówki jest nowoczesna zjeżdżalnia grawitacyjna letnia Polskich Kolei Linowych, o długości toru wynoszącej 700 metrów i różnicy poziomów 50 metrów. Dostarcza ona mnóstwo frajdy i adrenaliny.
Z Gubałówki prowadzi spacerowy Szlak Papieski na Butorowy Wierch (1169 m n.p.m.), z którego można zjechać kolejką krzesełkową do Kościeliska. Na skutek sporów pomiędzy właścicielami gruntów na zboczu Gubałówki, a PKL zjazd narciarski do dolnej stacji kolejki jest aktualnie niemożliwy.

Są tu także różne inne, bardzo ciekawe i widokowe szlaki turystyczne:
-do Zębu,
-do Nowego Bystrego,
-do Poronina,
-do Dzianisza,
-do Kościeliska,
-do Chochołowa.
Na górze samej Gubałówki znajdują się między innymi:
-ośrodek narciarski z trasami na Polanie Gubałówka, rynną snowboardową i snowparkiem,
-liczne, czynne zimą, narciarskie wyciągi orczykowe prywatnych właścicieli,
-zjeżdżalnia grawitacyjna,
-przekaźnik radiowo-telewizyjny z masztem o wysokości 102 m.

Bartosz Michalak

{youtube}a-eSDSEtFHM{/youtube}

{youtube}z23fQKhn3VI{/youtube}

{youtube}SLzZKKe0iEI{/youtube}

Źródła:
-Interrnet.

loading...
Dla Niej
loading...
Dla Niego
loading...
Dla Dzieci

Artykuły Strefy Outdoor

loading...
Nowości
Produkty i testy
Porady
Producenci