W najnowszym numerze miesięcznika "Poznaj Świat" przeczytamy między innymi o Tęczowej Górze w Peru, o stolicy królestwa Naxi - Lijiang w Chinach, leżącej na wysokości 2400 m n.p.m., o pięknie przyrody gdzie skaliste grzbiety i zielone pagórki stapiają się z błękitnym jęzorem polodowcowego jeziora w Gunden w Austrii, oraz o zaskakującej różnorodności fauny i flory w stanie Oregon w USA.

poznaj świat

Peru "Tęczowa Góra" - Karolina Wudniak - Stoję i patrzę na górę Vinicunca. Po policzku spłynęła mi łza, bo nie potrafię wyrazić zachwytu w inny sposób. Nie oddadzą go słowa. Jakby tego było mało, nad moją głową przelatuje kondor – władca nieba w andyjskich wierzeniach. Pierwszy, jakiego było mi dane zobaczyć w środowisku naturalnym. No i jak tu nie płakać od nadmiaru piękna? Tęczowa góra jest dla mnie długo wyczekiwaną nagrodą. To czwarty dzień trekkingu. W jego trakcie trzykrotnie przekroczyliśmy 5000 m n.p.m., schodziliśmy, wspinaliśmy się, schodziliśmy i znowu się wspinaliśmy. Niekiedy strach było spojrzeć w dół, bo ścieżka wąska, a w pod nią nic, na czym mogłabym się zatrzymać, gdyby powinęła mi się noga. Po co się tak męczyć?

Chiny "W cieniu nefrytowego smoka" - Marcin Kołpanowicz - Trudno oprzeć się urokowi tonących w kwiatach stromych uliczek Lijiang, poprzecinanych przez rzeczki i kanały, nad którymi rozpięto 300 kamiennych mostków. W ciemnozielonych wodach migają czerwone ryby, które łatwo pomylić z odbiciami cynobrowych lampionów wiszących na budynkach. Nad kanałami pochylają się płaczące wierzby i kwitnące krzewy magnolii. Co krok uderza w nozdrza zapach imbiru, cynamonu, oleju kokosowego czy goździków. Z kawiarenek dochodzi odgłos wykonywanych na żywo tradycyjnych chińskich melodii. Wzrok prześlizguje się po wystawach sklepów i kramów. W mrocznej pracowni krawca świecą cytrynowożółte, haftowane jedwabne suknie. Na wystawie jubilera pysznią się jaspisowe owale, uzyskane przez oszlifowanie bezkształtnych, burych brył leżących obok. Na straganie owoce dżakfruta wyglądają jak gigantyczne jeżowce. Restauracje są reklamowane wiszącymi przy wejściu suszonymi żeberkami, które przypominają zbroje wojowników ze starożytnego eposu.

Austria "Gmunden na wszystkie bóle" - Tomasz Owsiany - Skaliste grzbiety i zielone pagórki, które stapiają się z błękitnym jęzorem polodowcowego jeziora – nie tylko bogactwo kulturowe, ale i takie widoki zapewniły regionowi Salzkammergut miejsce na liście UNESCO. Piękne, wszechobecne tło w Gmunden towarzyszy nam nieustannie. Podczas spaceru nadbrzeżną esplanadą i schodzeniu z górskich ścieżek. Przy stoliku w kawiarni i w hotelowym pokoju. W tej scenerii przez stulecia uwijali się tragarze noszący 50-kilogramowe bałwany soli. Na ich pracy wyrósł dobrobyt ówczesnego mieszczaństwa, a wraz z nim – obecna starówka. Kameralna, a jednocześnie bardzo okazała w skali 13-tysięcznego miasteczka. O kluczowej roli tragarzy przypomina fajansowa fontanna na Rinnholzplatzu, otoczonym wspaniale zachowanymi kamienicami.

USA "W stanie naturalnym" - Dawid Bystry - Oregon to miejsce dla tych, którzy chcą na niewielkiej przestrzeni odbyć wiele podróży podczas jednej. Stan ma powierzchnię 255 tys. km2, co czyni go dziewiątym co do wielkości obszarem federacji USA. Terytorium niewielkie, biorąc pod uwagę fakt, że można tu doświadczyć wszystkiego, czego zapragnie dusza obieżyświata. Tym bardziej zaskakuje aż tak duża niejednorodność obszaru. Nie dziwiłaby ona w stanach wielkości Kalifornii, Teksasu czy Alaski, ale w Oregonie? Różnorodność form natury wynika z położenia stanu oraz topografii terenu. Sąsiaduje on od południa z pustynnymi Kalifornią oraz Nevadą, od wschodu – z równie suchym Idaho, a od północy – z pochmurnym i deszczowym Waszyngtonem. Zachód Oregonu na całej długości skąpany jest w grzmiącym i potężnym Pacyfiku.

Cyfrowa wersja Poznaj Świat - Już dziś czytaj swój ulubiony miesięcznik o podróżach Poznaj Świat na www (e.poznaj-swiat.pl), w aplikacji mobilnej dla urządzeń z Androidem (play.google.com), w aplikacji mobilnej dla urządzeń z iOS (itunes.apple.com). Przetestuj za darmo, jak wygodnie i łatwo można teraz czytać Poznaj Świat na telefonie lub tablecie.

Poznaj Świat w telewizji - Miesięcznik Poznaj Świat rozpoczął dwumiesięczną kampanię telewizyjną. W jej ramach w kanale Ale kino+ pojawią się 8-sekundowe billboardy sponsorskie miesięcznika Poznaj Świat - najdłużej utrzymującego się na polskim rynku miesięcznika podróżniczego. Materiał będzie można zobaczyć w okresie marzec-kwiecień, między innymi przed europejskimi filmami "Dzikie historie", "Melancholia", czy "Zabić króla".