Z roku na rok przybywa uczestników różnego rodzaju szkoleń związanych z szeroko pojętą tematyką bezpieczeństwa w górach. Jak mówią ratownicy TOPR i organizatorzy prowadzonej od 8 lat akcji kursylawinowe.pl coraz powszechniejsza wśród turystów pieszych, narciarzy i snowboardzistów jest świadomość tego, jak ważne są wiedza, umiejętności i odpowiedni sprzęt.

W minionym sezonie Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu wraz z ratownikami TOPR zorganizowało w Tatrach 11 szkoleń lawinowych, 2 szkolenia skiturowe, 2 szkolenia skialpinistyczne i jednodniowy kurs lawinowy, w których w sumie wzięło udział blisko 250 turystów pieszych, narciarzy i snowboardzistów. Wspierana przez PZU akcja kursylawinowe.pl rozpoczęła się osiem lat temu od jednego, 20 – osobowego kursu lawinowego, ale od tego czasu liczba szkoleń i uczestników stale rośnie. Jak mówi Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR i opiekun merytoryczny projektu - „Z satysfakcją zauważam duże zainteresowanie wszelkiego rodzaju kursami, w tym naszymi, które są jednymi z najdłużej organizowanych. Z pewnością każdy, kto poszerza swoją wiedzę inaczej podchodzi do ryzyka. Nie mamy co prawda danych czy uczestnicy korzystają z nabytych umiejętności związanych np. z ratownictwem partnerskim, a raczej czy zaszła konieczność, by z nich korzystali. Z drugiej strony idea kursów jest taka, by właśnie te umiejętności nigdy nie były potrzebne. Brzmi to pewnie dziwnie, ale chodzi o to, by przede wszystkim właściwie korzystać z wiedzy zdobytej w czasie drugiej części szkolenia - związanej z oceną ryzyka i właściwym planowaniem wyjść w góry zimą.

Więcej rozsądku na górskich szlakachWięcej rozsądku na górskich szlakach

„Zimą, obok rosnącej liczby chętnych do udziału w szkoleniach, zmianą którą można zaobserwować jest to, jak wielu turystów używa sprzętu lawinowego, raków i czekanów. Widać to choćby w schroniskach, kiedy popołudniu ludzie schodzą z gór i zdejmują kurtki. Szczerze mówiąc osiem lat temu widok detektora lawinowego w takiej sytuacji był czymś wyjątkowym.” – dodaje Andrzej Lesiewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu.

Jak pokazują wyniki ankiet przeprowadzonych wśród uczestników szkoleń kursylawinowe.pl w 2015 i 2016 roku średnio 54% osób, które udzieliły odpowiedzi, zdecydowało na zakup detektora lawinowego, sondy i łopatki. Jednocześnie ok. 96% ankietowanych w obydwu sezonach określa wiedzę i umiejętności zdobyte w czasie kursów jako zupełną nowość lub uzupełnienie tego, o czym mieli już jakieś pojęcie. Co jednak najważniejsze - 100% ankietowanych w tym sezonie poleciłoby znajomym udział w szkoleniach kursylawinowe.pl.

„Oczywiście cieszy nas to przede wszystkim jako organizatorów. Jest w tym jednak jeszcze jedna ważna informacja. Otóż z ankiet wynika, że ludzie nie tylko poszukują wiedzy, ale też chętnie się nią dzielą. Jest to niezwykle ważne, bo w ten sposób wszyscy razem działamy na rzecz popraw świadomości zagrożeń. Dla nas jest to z pewnością jeden z najważniejszych efektów szkoleń.”- tłumaczy Lesiewski.

Więcej rozsądku na górskich szlakachWięcej rozsądku na górskich szlakach

Pozytywne zmiany, jakie można obserwować w ostatnich latach nie oznaczają oczywiście, że sytuacja jest bliska idealnej. Na przełomie roku doszło do kilku tragicznych wypadków w stromym i trudnym terenie, które w najlepszym wypadku kończyły się bardzo poważnymi urazami. Trzeba pamiętać, że zagrożenia dla życia i zdrowia w górach typu alpejskiego (jakimi są Tatry) występują przez cały rok. Choćby w ostatnich dniach, kiedy po okresie wiosennej pogody i wysokich temperatur wydawało się, że zima w górach powoli dobiega końca, w wyższych partiach przybyło kilkadziesiąt centymetrów śniegu. Opadom towarzyszył silny wiatr, który spowodował powstanie niebezpiecznych depozytów śniegu, co wpłynęło na decyzję o ogłoszeniu 3 stopnia zagrożenia lawinowego!
Z pewnością wiele osób zaplanowało majówkę w górach już kilka tygodni temu, nie spodziewając się tak drastycznej zmiany pogody. Dlatego ważne, by jak najszerzej dotarł apel o zachowanie rozsądku i dostosowanie swoich celów do umiejętności, możliwości i warunków w trosce o bezpieczeństwo swoje i innych.

Więcej informacji:

www.kursylawinowe.pl
www.facebook.com/lawiny
www.instagram.com/kursylawinowe.pl
www.youtube.com/kursylawinowepl

{youtube}ZQ6GAICfjVQ{/youtube}