Już 22. września w zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu odbędzie się otwarcie wystawy jubileuszowej Polskiego Związku Alpinizmu pt. „HIMALAJE, KARAKORUM - OBRAZKI I GŁOSY Z GÓR”. Autorem zdjęć jest Bogdan Jankowski, a okazją do ich przedstawienia – 110. rocznica powstania pierwszej organizacji alpinistycznej w Polsce, którą świętowaliśmy w ubiegłym roku, jak również przypadająca w tym roku 40. rocznica powstania Polskiego Związku Alpinizmu.

W imieniu organizatorów: Muzeum Górnictwa Węglowego, Gimnazjum nr 20 im. Polskich Himalaistów w Zabrzu i Fundacji „TWÓJ EVEREST”, która została założona przez dyrekcję tej szkoły oraz patronów przedsięwzięcia: Polskiego Związku Alpinizmu i czasopisma „Taternik”, serdecznie zapraszam w poniedziałek, 22 września, na wyjątkowe wydarzenie w wyjątkowym miejscu. O godz. 13.00 w poniedziałek w zabytkowej Kopalni Guido odbędzie się otwarcie wystawy jubileuszowej wystawy Polskiego Związku Alpinizmu pt. „HIMALAJE, KARAKORUM - OBRAZKI I GŁOSY Z GÓR”.

Otwarcie wystawy poprzedzi prelekcja o ostatnich, letnich wyprawach naszych polskich himalaistów, którą poprowadzą himalaiści: Kacper Tekieli i szef programu PZA „Polskie Himalaje” Janusz Majer.

jankowski s
Bartosz Jankowski (źródło: outdoormagazyn.pl)

Pierwotnie planowaliśmy historyczną, nawiązująca do wystawy prelekcję „110 lat na jednej linie, czyli o tym, jak weszliśmy w pierwszy związek (alpinistyczny), i co było dalej”. Bardzo przepraszamy za zmianę programu, jednak postanowiliśmy przełożyć tę prezentację na inną okazję, a – dzięki uprzejmości Janusza Majera i Kacpra Tekielego - przybliżyć gorący temat, którym żyją media, środowisko górskie, festiwale. A są to ostatnie, sierpniowe sukcesy naszych polskich himalaistów.

Również ta prelekcja wpisuje się w wystawę Bogdana Janowskiego – motywem przewodnim są te same góry i wybitni polscy himalaiści. Autor starał się pokazać na zdjęciach piękno gór wysokich, ale też cząstkę historii polskiego alpinizmu. Towarzyszące zdjęciom autentyczne nagrania dźwiękowe pozwalają wczuć się w atmosferę wypraw, posłuchać odgłosów karawany, modłów buddyjskich mnichów, relacji ze szczytów, z wydarzeń wesołych i dramatycznych, głosów nieżyjących już ludzi gór…

Fotografie zostaną zaprezentowane w zabytkowym korytarzu kopalni na poziomie -320 m. Wystawa jeszcze przez miesiąc pozostanie w Zabrzu i będzie dostępna dla wszystkich zwiedzających ten poziom kopalni.

Prawdopodobnie naszym gościem będzie też światowej sławy himalaista, pionier himalaizmu, Austriak Kurt Diemeberger, który przybędzie do nas prosto z Przeglądu Filmów Górskich w Lądku Zdroju, za co dziękujemy organizatorom festiwalu.

Serdecznie zapraszamy.

Udział w wydarzeniu możliwy jest jedynie – ze względu na obowiązujące w kopalni przepisy i ograniczoną liczbę miejsc - za wcześniejszym potwierdzeniem.

Prosimy o potwierdzenie obecności do niedzieli 21. września włącznie.

Kontakt z p. Anną Kaczmarską, wicedyrektorką gimnazjum w Zabrzu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 606 399 848.

Renata Wcisło