Trawers Everest - Lhotse w wykonaniu Ueli Stecka

Kategoria: Wspinanie / Himalaizm

Szwajcarski himalaista zaczął przygotowania do wyprawy tej zimy, wspólnie z Davidem Goettlerem i Herve Barmasse w lutym realizując ciężki obóz treningowy w rejonie Khumbu. Podczas pokonywania tego ekstremanego trawersu będzie 24-letni Nepalczyk Tenji Sherpa. Steck wypowiada się na temat młodego wspinacza z pokładami nadziei. Twierdzi, że młode pokolenie szerpów coraz częściej wspina się nie tylko dla dobrego zarobku, ale również znajduje w tym pasję.

Trawers Everest i Lhotse

Obaj wsólnie w 2012 roku zdobyli Mount Everest bez użycia dodatkowego tlenu. To wyzwanie jest poważniejsze i bardziej wymagające, gdyż w ten sam sposób chcą wspiąc się na Everest i Lhotse.

Ueli

Plan wyprawy zakłada dotarcie do drugiego obozu na normalnej drodze, by następnie trawersem na północnej ścianie zdobyć szczyt Kuluarem Hornbeina. Druga część ekspedycji będzie biegła przez Przełęcz Poudnikową. Po biwaku himalaiści udadzą się normalną drogą na Lhotse.

Projekt jest bardzo ambitny, ale również niebezpieczny. Czy Steckowi i jego partnerowi uda się go dokończyć? Kilka dni spędzą powyżej 8000 m. Himalaista jest przekonany o swoim sukcesie, więc nam pozostaje życzyć im szczęścia i śledzić na bieżąco relacje z ekspedycji.

Izabela Janaszek

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 8012
  • Odsłon artykułów: 22586807
  
  ';