Nas obchodzi – a Ciebie?

Kategoria: Turystyka górska / Bezpieczeństwo

Rosnąca liczba turystów w górach to również rosnąca liczba wypadków. Instruktorzy fundacji Safe Water Safe Land – ratownicy górscy, medyczni i instruktorzy pierwszej pomocy – wraz z grupami ratowniczymi z rejonu Beskidu Sądeckiego zapraszają w dniach 14-17 września do wspólnego treningu ratownictwa i bezpieczeństwa na szlaku.

Baner

Statystyki GOPR są bezwzględne - jest około 200 wypadków w terenie górskim rocznie – 5% z nich to wypadki śmiertelne. Wolontariusze fundacji Safe Water Safe Land mówią: „nas to obchodzi” i organizują w Beskidzie Sądeckim czterodniową akcję promującą bezpieczną turystykę i znajomość pierwszej pomocy.

„Świadomość społeczna w zakresie tego jak poruszać się po górach jest nadal bardzo niska. Apele naszego środowiska o rozsądek, i przygotowanie się do wyjścia na szlak trafiają tylko do niektórych. Postanowiliśmy zmierzyć się z problemem i dosłownie wyjść turystom naprzeciw, dlatego spotykamy się na szlaku” – mówi ratownik medyczny i prezes Fundacji Ane Piżl.

Wolontariusze fundacji wraz z Grupą Ratownictwa Specjalnego OSP Nowy Sącz zaplanowali dwa pierwsze dni projektu na specjalistyczne szkolenia m.in. dla pracowników nadleśnictwa. W programie akcje z zakresu ratownictwa linowego i pierwszej pomocy w miejscach o trudnym dostępie. Już od piątkowego popołudnia do udziału w akcji „Nas obchodzi” zaproszeni są wszsycy chętni, szczególnie turyści wypoczywający w rejonie Rytra, Cyrli, Jaworzyny Krynickiej. W programie pokazy i ćwiczenia z użycia automatycznych defibrylatorów AED, warsztaty pierwszej pomocy dzieciom, rady odnośnie przygotowania apteczki na wyprawę w góry. W sobotę trening urazowy dla rowerzystów, którzy coraz liczniej wyjeżdżają na górskie ścieżki. Finał akcji odbędzie się w niedzielę w schronisku Jaworzyna Krynicka.

„Nas obchodzi” to kontynuacja działań z ubiegłego roku, kiedy w akcji „Nam nie wisi” wolontariusze fundacji spędzili 24 godziny w hamakach na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w ten niecodzienny sposób zwracając uwagę na problemy związane z bezpieczeństwem, pierwszą pomocą i świadomą turystyką. Tego typu akcje, oprócz edukacyjnego charakteru mają na celu również zebranie funduszy na zagraniczne projekty i prowadzone przez fundację szkolenia.  

Powstała w 2015 roku fundacja SWSL zajmuje się edukacją z z zakresu pierwszej pomocy w miejscach na świecie, gdzie społeczeństwa nie mają dostępu do takiej wiedzy. W Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej nawiązują kontakt z organizacjami pomocowymi, szkołami, sierocińcami. Ich ostatni międzynarodowy projekt odbył się na początku roku w Tajlandii, we współpracy z lokalnymi organizacjami przeszkolili z pierwszej pomocy około 150 opiekunów, nauczycieli, rodziców i dzieci. W miarę możliwości finansowych fundacja stara się również przekazywać sprzęt szkoleniowy – fantomy do nauki CPR, by ich działania miały swoją kontynuację, a tym samym jeszcze większy zasięg.

Plakat
Informacje dodatkowe:

Strona wydarzenia:
Nas_Obchodzi_FB_page

Strona FB
https://www.facebook.com/fundacjasafe/

Strona www:
http://fundacjasafe.org/

Program wydarzenia:

14.09.2017 CZWARTEK
Zamknięty trening pierwszej pomocy dla leśników - sytuacje urazowe i nagłe stany zagrożenia życia

15.09.2017 PIĄTEK
Zamknięty trening ratownictwa specjalistycznego - akcja ratownicza na drewnianym moście w Rytrze
19.00 Schronisko Cyrla
Otwarte szkolenie: warsztaty resuscytacji z wykorzystaniem defibrylatora AED

16.09.2017 SOBOTA
13.00 Schronisko PTTK na Hali Łabowskiej
Trening pierwszej pomocy dla rowerzystów pod kątem wypadków w górach

NIEDZIELA
11.00 Jaworzyna Krynicka - wielki finał Nas Obchodzi
Otwarte warsztaty z zakresu ratownictwa i pierwszej pomocy w górach

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 8615
  • Odsłon artykułów: 24227833
  
  ';