To już 109 lat...

Kategoria: Turystyka górska / Bezpieczeństwo

Mija właśnie kolejna, 109. już rocznica powołania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wydarzenie to miało miejsce we Lwowie, w 1909 r., a konkretnie to 29 października. Pierwszym Naczelnikiem został – Mariusz Zaruski – postać niezwykle barwna i wszechstronna (poeta, prozaik, instruktor narciarstwa, nauczyciel niezliczonej liczby harcerzy, wychowawca młodzieży, żeglarz, taternik, ułan i podróżnik).

Mimo tej wspomnianej daty, kiedy to organizację oficjalnie powołano do życia, jeszcze w 1908 r. przeprowadzono kilka akcji mających na celu stricte niesienie pomocy konkretnym turystom w Tatrach, którzy znaleźli się w „tarapatach”.

Ostatecznie, śmierć Karłowicza (kompozytor, fotograf, zagorzały taternik) pod lawiną na wschodnich zboczach Małego Kościelca (8 lutego 1909 r.), zdecydowanie przyczyniła się do podjęcia konkretniejszych działań w celu ukonstytułowania i sformalizowania działalności TOPR.

Po wielu, zawiłych często i pokrętnych losach, dzisiejszy Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe to obok organizacji, przede wszystkim ludzie – fantastyczni, oddani, profesjonalni, pasjonaci gór i piewcy życia.

Ratownicy TOPR interweniują na terenie Tatr również w przypadku wypadków jaskiniowych, narciarskich, związanych z lawinami, nurkowaniem, a nawet wymagających umiejętności pirotechnicznych.

źródło zdjęcia - Wikipedia, Tatrzańscy ratownicy w akcji
źródło zdjęcia - Wikipedia, Tatrzańscy ratownicy w akcji

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://www.topr.pl/,
Internet (ogólnie).

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9179
  • Odsłon artykułów: 25190911
  
  ';