Tłok, tłum, gwar, chaos, kolejki, brak miejsc parkingowych... - tak w skrócie można określić to co aktualnie dzieje się w Tatrach. Często nieodpowiedzialni, lekkomyślni pseudoturyści, miłośnicy Krupówek, knajp góralskich i piwa, wytrawni taternicy, zakochani w „łażeniu” po tatrzańskich szlakach i innych zakamarkach...

Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Tatry, fot. Romuald CichosZdjęcie z bazy zdjęć PG: Tatry, fot. Romuald Cichos

Komasacja zatem poszczególnych grup społecznych jest znaczna, a to sprawia, że ratownicy mają sporo pracy. Głównie, ich interwencje związane są z pobłądzeniami wycieczkowiczów, zagubieniami ich dzieci, kontuzjami ortopedycznym (szczególnie chodzi o staw skokowy), przemęczeniami czy wyczerpaniem.

W najbliższych dniach w Tatrach (aż do niedzieli) prognozy pogody są bardzo optymistyczne. Słońce, raczej bezchmurne niebo i upał. Przy tych nieprzyzwoicie wysokich temperaturach należy szczególnie zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Należyta ilość płynów, zwłaszcza przy „górskich zmaganiach” jest w takich warunkach niezbędna!

Zanim napomknę o aktualnych wydarzeniach związanych z TPN, pragnąłbym wyjaśnić i rozwiać wszelkie niejasności w związku z użytym przeze mnie w cudzysłowie sformułowaniem „akcja” w moim tekście z 27.07.2017. Chodzi mi konkretnie o fragment:

Jeszcze na koniec tylko kilka słów o niby „akcji” TPN i „O tatrzańskich pocztówkach”. Na oficjalnej stronie TPN, możemy dowiedzieć się, że najnowsza propozycja (dosłownie sprzed kilku dniu) „O tatrzańskich pocztówkach” to album ukazujący Tatry, Zakopane, okolicznych mieszkańców i turystów sprzed wieku. Ów zbiór fotografii to efekt długoletnich prac naukowych, badawczych i kolekcjonerskich Adama Czarnowskiego.

Oczywiście, ta niby „akcja” to jedynie skrót myślowy, celowo wzięty w cudzysłów gdyż żadna AKCJA na poważnie w tej sprawie przez TPN prowadzona nie jest.

Natomiast niewątpliwie fakt stanowi informacja, że w roku obchodów 60. rocznicy powstania Parku, TPN powrócił do idei nadawania tytułu Dobroczyńcy Tatrzańskiego Parku Narodowego, które to ostatnio otrzymali:
- śp. prof. dr hab. Halina Piękoś-Mirek – znakomita znawczyni tatrzańskiej przyrody, badaczka tutejszej botaniki, wzorowało się na niej wielu współczesnych przyrodoznawców,
- prof. dr hab. Zbigniew Mirka – badacz tatrzańskiej przyrody, propagator idei jej ochrony, społecznik i edukator,
- dr hab. Stefan Skiba – przyrodnik, gleboznawca, były taternik, wykładowca akademicki.
Halina Piękoś-Mirek i Zbigniew Mirek stanowili również wspaniałe małżeństwo, a ich wspólna pasja zaowocowała bogatym dorobkiem naukowym.

Wraz z końcem roku szkolnego zakończyła się V edycja programu edukacji przyrodniczej, prowadzonego przez TPN w podhalańskich szkołach. Ale już we wrześnie startuje kolejna tego typu inicjatywa. Zajęcia prowadzone są przez Zespół ds. Aktywnej Edukacji TPN i w założeniu mają dotrzeć do każdego ucznia szkoły podstawowej w gminach, które bezpośrednio przylegają do obszaru TPN. Owe lekcje dostarczają podhalańskim maluchom i tym trochę starszym odpowiednich informacji o przyrodzie i kulturze, wzmacniając tym samym więź z ich podhalańską „małą ojczyzną”.

Bartek Michalak

Źródła:
- www.topr.pl
- tpn.pl
- www.portalgorski.pl