Pogoda w Tatrach z tej upalnej i iście tropikalnej, nagle stała się deszczowa i burzowa. Stąd liczne kontuzje, poślizgnięcia, obsunięcia w niebezpieczny teren. Ratownicy TOPR mieli co robić. Interwencji w minionym tygodniu nie brakowało i „śmigło” (choć nie tylko) często było w użyciu. Również w miniony czwartek, z Grzędy z Rysów spadł polski turysta i w wyniku wielonarządowych urazów, niestety, ale poniósł on śmierć na miejscu. Mimo wielu starań i reanimacji, nie udało się go uratować.

TOPR ostrzega, że wysoko w górach ciągle zalega jeszcze śnieg i warto na takich odcinkach wspomagać się rakami i czekanem. Sytuację spotęguje też prognoza pogody na nadchodzące dni. Obok kolejnych wysokich temperatur powietrza, prognozuje się również opady deszczu. Będzie więc nadal ślisko, a o wypadek w takich warunkach trudno nie jest. Spodziewać się też należy dużej ilości błota.

2606tatry
fot. baza zdjęć PG - Nosalowe widoki, autor - Szymon Zdziabek

Ponieważ okres ten to obok opadów, gwałtowne burze z piorunami, TPN podaje kilka cennych i istotnych wskazówek co robić gdy w górach zastanie nas burza właśnie. Aby zminimalizować jej ewentualne najście, powinniśmy wycieczki nasze rozpoczynać dosyć wcześnie rano, a zauważywszy jakieś symptomy czy znaki wystąpienia grzmotów z deszczem, należy oczywiście schodzić jak najniżej – i to jak najszybciej! W starciu z samą burzą bezwzględnie trzeba wystrzegać się kontaktu z jakimikolwiek ciekami wodnymi. Najlepiej jest usiąść na plecaku z podkurczonymi nogami i zabezpieczyć swój organizm przed ewentualnym wychłodzeniem. I co bardzo istotne! Nawet jeśli idziemy w grupie kilku osób, NIGDY NIE SIADAJMY OBOK SIEBIE. Pioruny lubią tam celować. Zachowajmy więc między sobą stosowne odległości!

Oczywiście statystycznie ryzyko porażenia piorunem nie jest duże, ale „strzeżonego pan bóg strzeże...”

Warto wspomnieć o organizowanych przez TPN bezpłatnych LETNICH WĘDRÓWKACH PO TATRACH. Organizowane są one cyklicznie, dwa razy w tygodniu (w poniedziałki i czwartki). Chodzi o wspólne przemierzanie Tatr w towarzystwie zawodowego przewodnika, który opowie uczestnikom o Tatrach, tutejszej przyrodzie i ekologii. Oferta ta skierowana jest do dzieci jak i w stronę dorosłych.

Dorośli turyści mogą również wziąć udział w cyklu spacerów określanych jako „Dziedzictwo nieoczywiste”.

Poza tym, dla tych co odwiedzają Dolinę Kościeliską przewidziano prelekcje edukacyjne nad Smreczyńskim Stawem prowadzone przez pracowników TPN (w poniedziałki, wtorki i piątk)i. Z kolei w każdą środę będzie można ich posłuchać na Rusinowej Polanie.

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
http://tpn.pl/,
http://www.topr.pl/,
Tygodnik Podhalański,
Internet (ogólnie).

Sklep Górski