Niepokojące wieści spod Nanga Parbat

Kategoria: Ze szlaku / Świat

Niestety, ale niepomyślne wieści nadchodzą spod Nanga Parbat. Dwaj himalaiści - Daniele Nardi i Tom Ballard, 22 lutego wyruszyli z obozu czwartego. Po raz ostatni kontaktowali się oni 24 lutego. Od tego czasu brak jest jakichkolwiek wieści.

Jak wynika z najświeższych doniesień, jest nadzieja na lot w czwartek rano. Agencja, która organizuje wyprawę Nardiego i Ballarda, posiada koncesję rządową na korzystanie z wojskowych helikopterów do ratownictwa cywilnego, dzięki czemu pomoc będzie możliwa.

-------------------------------------------------
AKTUALIZACJA 28 lutego 2019 godz. 12:00
-------------------------------------------------

Udało się przeprowadzić pierwszy lot rozpoznawczy nad Żebrem Mummerego. Niestety, nie odnaleziono żadnych śladów Daniele i Toma. Helikopter zawrócił do najbliższego lądowiska i po zatankowaniu wznowi zwiad. Ali Sadpara jest w bazie pod Nanga Parbat.

nanga2802
fot. baza zdjęć  PG, Nanga Parbat

Nanga Parbat (8126 m n.p.m.) to dziewiąty co do wysokości szczyt świata. Po raz pierwszy została zdobyta w lipcu w 1953 r. (Hermann, Buhl). Zimą było to dopiero w 2016 r. w lutym (Moro, Ali, Txikon). Przy okazji warto pamiętać o pierwszorzędnej i błyskawicznej akcji ratowniczej, kiedy to Denis Urubko i Adam Bielecki, ocalili Elisabeth Revol. Niestety, ale Tomka Mackiewicza wówczas nie uratowano. Na zawsze pozostał na swojej ukochanej Nandze.

 

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
Internet (ogólnie).

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9516
  • Odsłon artykułów: 25946199
  
  ';