Wyprawa na Nanda Devi East już na Śnieżnej Kopie

Kategoria: Ze szlaku / Świat

Przypomnijmy, 25 maja, w 80. rocznicę pierwszego wejścia Polaków na Nanda Trwa rocznicowa wyprawa na Nanda Devi East. Trzem członkom wyprawy (Rafał Fronia, Wojciech Flaczyński, Oswald Rodrigo Pereira), udało się dostać na Śnieżną Kopę i postawić CII na wysokości 6050 m.

Devi East, do Indii wyruszyła wyprawa w składzie: Jarosław Gawrysiak, Rafał Fronia, Dariusz Załuski, Stanisław Pisarek, Jan Lenczowski (wnuk jednego z pierwszych zdobywców), Wojciech Flaczyński, Bartłomiej Szeliga, Marcin Gałus, Filip Babicz i Oswald Rodrigo Pereira. Celem tegorocznej wyprawy jest próba powtórzenia „polskiej” drogi z 1939 roku. Drogi, która była zarazem pierwszą kartą polskiej himalaizmu.

- 13 czerwca trzem członkom wyprawy (Rafał Fronia, Wojciech Flaczyński, Oswald Rodrigo Pereira), udało się dostać na Śnieżną Kopę i postawić CII na wysokości 6050 m - podaja organizatorzy wyprawy. - Wcześniej z rekonesansem na tej wysokości byli Darek Załuski i Jan Lenczowski.

1406nanda

Niebawem do CII dotrzeć ma Jarek Gawrysiak, który wcześniej spał samotnie na Przełęczy Longstaff.

- Wszyscy czują się świetnie, humory dopisują. Oby dopisała też pogoda - życzą sobei himalaiści.

„Nanda Devi” to przydomek bogini śmierci i zniszczenia Kali, żony Sziwy. Na Nanda Devi East – szczyt o wysokości 7434 m n.p.m. położony w Indiach, w kwietniu 1939 r. wyruszyła pierwsza polska wyprawa w Himalaje. W jej czteroosobowym składzie byli: Stefan Bernadzikiewicz, Jakub Bujak, Janusz Klarner oraz kierownik wyprawy: Adam Karpiński. 2 lipca dwóch z nich, Jakub Bujak i Janusz Klarner weszło na dziewiczy szczyt, wówczas szósty co do wysokości zdobyty przez człowieka.
W trakcie dalszej części wyprawy, 18 lipca podczas próby zdobycia innego szczytu - Tirsuli (7074 m) na założony przez Bernadzikiewicza i Karpińskiego obóz II zeszła lawina, która pogrzebała obu himalaistów.

Wypadek ten zdecydował o zakończeniu ekspedycji. Bujak i Klarner ruszyli w drogę powrotną do kraju, w którym w międzyczasie wybuchła wojna. Pierwszy z nich przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie zajmował się problematyką sprężania w silnikach lotniczych. W lipcu 1945 roku zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach podczas wycieczki w Kornwalii. Janusz Klarner przedostał się do Polski. Walczył w Armii Krajowej i w Powstaniu Warszawskim. W 1949 roku wyszedł z mieszkania na Saskiej Kępie i ślad po nim zaginął. Drogę pierwszych polskich zdobywców spróbuje powtórzyć tegoroczna wyprawa. W jej szeregach znajdzie się wnuk jednego z pionierów polskiego himalaizmu – Jan Lenczowski.

źródła:
- FB/Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera
- portalgorski.pl

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9516
  • Odsłon artykułów: 25946347
  
  ';